FANDOM


Leczenie jest to moc umożliwiająca przywracanie osoby do pełnego zdrowia lub obiekty do nienaruszonego stanu. Moc ta jest aktywowana miłością, a odwrotnie jest z dotykiem śmierci, którego odpowiednikiem do aktywacji jest nienawiść.

Przegląd

Mogę całkowicie wyleczyć śmiertelnika.
—Leo o swojej mocy uzdrawiania[źródło]

Moc ta jest głównie używana przez Starszych i Duchy Światłości, a wydobywa się z dłoni użytkownika jako złote światło bądź promienie i natychmiastowo goi wszelkie rany. Naprawia również zniszczone ubrania podopiecznych lub niewinnych cofając je do nienaruszonego stanu. Osoby posiadające ten dar mogą również leczyć przedmioty, a także różne domowe sprzęty i rury kanalizacje, jak robił to Leo. W jednym z odcinków nawet uleczył logo klubu P3. Ta moc jest również genialnym antidotum na truciznę duchów ciemności. Możliwość uzdrawiania wylecza wszystkie choroby i dolegliwości, choć z powodów psychicznych choroby nie można wyleczyć poprzez udzrawianie.

Nie mogę uleczyć samookaleczenia.
—Leo o ograniczeniach uzdrawiania[źródło]

W używaniu tej mocy istnieją pewne ograniczenia, nie można leczyć samookaleczenia, pijaństwa, zmarłych a także zwierząt i złych istot. Duchy Światłości są w stanie leczyć rany fizyczne, uzdrawiają także obrażenia zadane przez zło. Jeżeli tego daru użyje się wbrew przepisom, Stasi mogą odebrać magiczne uprawnienia takiej osobie, jako kara jak na przykład wtedy gdy Leo uleczył umierającą Piper z gorączki Oroya choć nie powinien tego robić.

Nie da się uzdrawiać demonów, choć Leo był w stanie tylko częściowo uleczyć Cola Turnera, koncentrując się na uleczeniu jego ludzkiej połowy. Gdy Paige miała aktywne moce duchów światłości, była w stanie całkowicie go wyleczyć.

Okazało się również, że Leo może leczyć własne obrażenia, które mogłyby być śmiertelne dla człowieka, tak jak wtedy, gdy został dźgnięty nożem przez ducha. Umiejętność ta nie obejmuje uzdrawiania siebie z magicznych urazów.

Paige Matthews, która jest tylko w połowie duchem światłości, nie miała tej mocy przez siedem lat od zostania Czarodziejką. Dar ten otrzymała, gdy wyznała miłość swojemu przyszłemu mężowi Henremu podczas napadu na bank, gdzie został postrzelony. Przed tym, by kogoś uzdrowić musiała połączyć swoje moce z Leo, by tego dokonać.

Lista Użytkowników

Istoty Anielskie

 • Starsi
 • Duchy Światłości

​Czarownice i Czarodzieje wyższego szczebla

 • Paige Matthews
 • Wyatt Halliwell

​Fakty i Ciekawostki

 • W pierwszych sezonach dla otrzymania efektu magicznego leczenia wykorzystywana była mała żaróweczka.
  Healing 5

  Leczenie w komiksie

  Żarówka umieszczana była w dłoni aktora przymocowanego drutem do rękawa i została podłączona do małego zasilającego pudełka, schowanego w tylnej kieszeni spodni aktora lub w nakryciu wierzchnym (kurtka, płaszcz, marynarka). Do niektórych ujęć światło zostało dodane komputerowo. Pierwsze użycie tej mocy przez Paige w 8 sezonie zostało całkowicie zrobione za pomocą efektów specjalnych. Najbardziej było to zauważalne przez farbowanie i nieprzejrzystości świetlne, które wyszły dość nienaturalnie.
 • Zasada, że nie moża leczyć wszystkich urazów jest pomijana w kolejnych sezonach. Godnym przykładem jest odcinek "My Three Witches", gdzie Leo oferuje pomoc w uleczeniu małej rany Piper na palcu i gorączki Wyatta.
 • Chociaż wiele razy w serialu było powiedziane, że nie można leczyć zmarłych, istnieje wiele przykładów i scen gdzie udało się przywrócić martwą osobę do życia, co sugeruje fakt, że dana osoba nie jest uważana za "zmarłą" dopóki jej duch nie odejdzie w zaświaty.
 • Shannen Doherty powiedziała, że z pośród wszystkich możliwych mocy pokazanych w serialu, tą moc chciałaby mieć najbardziej.

​Zobacz Także

 • Regeneracja
 • Rekonstrukcja