FANDOM


Dla moich trzech pięknych dziewczynek. Niech da wam światłość żebyście znalazły cień. Moc trzech uwolni was wnet.
—Wiadomość Patty na desce spirytystycznej.[źródło]
Moc Trzech była głównym tematem przewodnim w serialu Czarodziejki oraz określała relację trzech głównych bohaterek,
2x01-Altar
Czarodziejek, które są ze sobą połączone przez Moc Trzech. Zostało powiedziane, że jest to najsilniejszy rodzaj magii, jaki kiedykolwiek istniał na świecie.

Triquetra jest symbolem tematycznym Czarodziejek i wyraźnie reprezentuje ich Moc Trzech. Symbol znajduje się na okładce Księgi Cieni.

Mimo tego, że większość zaklęć napisanych w Księdze Cieni wymaga Mocy Trzech, nie zawsze jest to konieczne, aby wszystkie trzy siostry razem wypowiadały zaklęcie. Przykładowo Phoebe sama wypowiedziała zaklęcie na otrzymanie mocy i dzięki temu jej dwie siostry Prue i Piper także dostały magiczne dary lub Paige w obecności sióstr sama wypowiedziała zaklęcie na unicestwienie Szlamistego Demona.

Wstęp

Nie jest jednoznacznie stwierdzone w jaki sposób Moc Trzech została ufromowana, ale proroctwo, rodowód, tożsamość i wzajemne zaufanie wydają się być kluczowymi czynnikami. Możliwe jest nawet, że cała trójka musi złożyć przysięgę krwi jako obietnica, że zawsze pozostaną razem, tak jak to wspomniała Phoebe, że ona i jej siostry złożyły podobną przysięgę, że na zawsze pozostaną przyjaciółkami nim odkryły one swoje magiczne moce. (Czarownica wróciła).

Bardzo prawdopodobne jest to, że to zaklęcie na przywołanie mocy stworzyło taką więź. Phoebe wypowiada zaklęcie, aby otrzymać moc dla Czarodziejek, trzech sióstr, które nosi nazwę "Dominus Trinus".

Usłyszcie słowa czarownic 

Sekrety chowane w nocy 

Gdy przewrócisz kartki te 

O wielu bóstwach dowiesz się: 

W tę noc i godzine jawną

Wzywam moc pradawną

Przyślij swą moc do nas - Sióstr trzech 

My chcemy moc!

Dajcie nam moc!

Trójkąt Mocy

Brendan: Trzej bracia będą znani jako najpotężniejsza forma zła jaka kiedykolwiek istniała.

Prue: Zła forma Mocy Trzech.

—Zły odpowiednik Mocy Trzech[źródło]
Rowe Coven

Ród Rowe Coven

Zło również miało własny odpowiednik Mocy Trzech. Trzej bracia z rodu Rowe Coven, składało się z dwóch czarnoksiężników i w połowie czarnoksiężnika (tak jak ponowne odtworzenie się Mocy Trzech składające się z dwóch Czarodziejek Phoebe i Piper oraz w połowie ducha światłości Paige), co czyni ich złym odpowiednikiem Czarodziejek.

Plusy i Minusy

Efektem Mocy Trzech jest to, że moce wszystkich członków zostają połączone
Normal group06

Phoebe, Prue i Piper; oryginalna Moc Trzech

w jedną. Kolejną z zalet tej więźi jest wysoka odporność, zdolność do wytrzymania magicznej siły, która zabiłaby zwykłego człowieka.

Oczywiście minusem jest to, że ilość mocy i energii z tego powiązania była na początku bardziej lub mniej równa z innymi złymi istotami. Prue, Piper i Phoebe mimo tego, że niedługo po otrzymaniu mocy były potężne to jednak inne złe istoty mogły się z nimi równać.

Kolejnym minusem jest to, że gdy jeden z członków Mocy Trzech umiera osłabia to pozostałą dwójkę i można łatwiej ich zabić. Jednak działa to także w odwrotną stronę bo gdy siostry są razem są bardziej silniejsze i trudniej je pokonać. Przykładowo Piper i pozostałe Czarodziejki okazały się być odporne na bezpośrednie ciosy i inne ataki takie jak kule ognia i energii i przetrwały te ataki wielokrotnie, podczas gdy takie ataki byłyby w stanie błyskawicznie zabić zwykłego śmiertelnika lub inne magiczne istoty. Triada była także odporna na wybuchowe moce Piper natomiast inne demony niższego szczebla zazwyczaj zostały unicestwiane w ciągu kilku sekund. Dlatego ta szczególna więź jest zrównoważona przez ich magiczne zdolności oraz połączone moce.

Kolejnym faktem jest to, że ta magiczna więź jest łączy ze sobą wszystkich członków w różny metafizyczny
Season 8 Promo

Piper, Paige i Phoebe; zrekonstruowana Moc Trzech

sposób. Niektóre czary, zaklęcia lub eliskiry rzucone na jednego członka może wpływać na pozostałych, przenosząc się z jednej na drugą z powodu tego połączenia. Na przykład gdy Prue została magicznie przemieniona w złego czarnoksiężnika podczas mrocznej ceremonii zaślubin, po czasie spowodowało także, że Piper i Phoebe przekształciły się w czarowników.

Ponadto więż Mocy Trzech może być podzielona na kilka innych sposobów. Jeżeli członkowie wykorzystują swoje uprawnienia dla własnych korzyści lub używają ich w złym celu bądź użyją mocy przeciwko sobie wówczas więź zostanie zerwana. Na szczęście może zostać ponownie odbudowana gdy siostry wyjawią co naprawdę czują i się pogodzą. Przykładowo, gdy Czarodziejki celowo użyły swoich mocy przeciw sobie ich moce zostały im odebrane, jednak gdy wszystko sobie wyjaśniły odzyskały utracone dary i więź została przywrócona pokazując jak bardzo są ze sobą związane. (Power Outage)

Więź może również zostać uszkodzona w bardziej trwały sposób, gdy jedno z nich umiera. Chociaż siła ich mocy, zwiększa ich szanse przeżycia w walce i jest to bardzo ważne, a taka śmierć może mieć poważne konsekwencje, gdyż Moc Trzech zostałaby osłabiona i byłaby nie do naprawienia. W przypadku Czarodziejek było to możliwe przez informację o istnieniu kolejnej przyrodniej siostry Czarodziejki i w połowie ducha światłości - Paige Matthews która także wywodziła się z rodu Halliwell. Moc Trzech została odtworzona. Jednak podobne zdarzenie jest mało prawdobodobne w normalnych warunkach.

Wariacje

Moc Jednej

Główny artykuł: Moc Jednej

Po raz pierwszy termin "Moc Jednej" został użyty w odcinku o Wendigo. Moc Trzech była kiedyś nazywana "Mocą Jednej" aby określić siostry Halliwell jako jedność.

Moc Czterech

Główny artykuł: Moc Czterech

Jest to termin użyty przez Phoebe z alternatywnego wszechświata, gdzie równowaga sił została przesunięta na stronę zła. Określenie to oznaczało połączone moce Paige i Phoebe oraz ich złe odpowiedniki z alternatywnego wszechświata i okazało się to słabsze niż Moc Trzech gdyż nie było to w stanie pokonać Gideona. Jednak prawdopodobnie było to spowodowane tym, że przy tym nie było Piper oraz jej alternatywnej wersji i nie uzupełniło to magicznego trio.

Wiele fanów Charmed stworzyło teorię w której Prue, Piper, Phoebe i Paige tworzyły Moc Czterech a do śmierci najstarszej siostry nigdy nie doszło. Doprowadziłoby to wtedy do Mocy Czterech i sprawiło, że byłyby one jeszcze bardziej silniejsze niż kiedykolwiek.

Jednak podobna sytuacja ma miejsce w komiksowym 9 sezonie gdzie Prue odkrywa, że gdy ona i jej siostry się zjednoczą zostaną one drastycznie osłabione, a może nawet dojść do nieodwracalnych zdarzeń i katastrofalnych skutków. To dlatego Melinda Warren w swojej proroczej wizji nie ujrzała Mocy Czterech i dlatego coś takiego nie powinno się wydarzyć. Prue później stwierdza, że jedynym wyjściem dla którego Czarodziejki mogą istnieć jest Moc Trzech.

Ciekawostki

 • Moc Czterech została użyta w odcinku Baaardzo zły świat - Część 2
 • Kilka razy w ciągu serialu została pokazana "Moc Dwóch" było to zazwyczaj gdy jedna z Czarodziejek została oddzielona od pozostałych dwóch. Jednak nie miało to dosłownego znaczenia, tylko było to wtedy gdy przez jakiś czas moce Czarodziejek zostały lekko osłabione, a Moc Trzech nie mogła działać ze względu na odległość - oznaczało to, że pozostałe dwie Czarodziejki mogły korzystać ze swoich uprawnień i sprowadzić siostrę z powrotem.
 • W serialu pokazano siostrzaną więź pomiędzy Christy i Billie Jenkins. Zaowocowało to w Moc Dwóch - z podobnym efektem co Moc Trzech a to w połączeniu z ich indywidualnymi umiejętnościami sprawiło, że stały się tak silne.
 • W jednym przypadku (Forever Charmed) "Moc Trzech" składała się z Penny, Patty i Piper co było połączoną siłą trzech pokoleń. Ten rodzaj Mocy Trzech został użyty by wypędzić Nicość z przeszych wcieleń sióstr Halliwell i Jenkins z powrotem na miejsce.
 • Jakiekolwiek trzy osoby połączone ze sobą krwią lub zaklęciem "Aby Odszukać Zaginioną Wiedźmę" mogą tworzyć własną Moc Trzech pod warunkiem, że nie pozwolą oryginalnym użytkownikom skierować go na pierwszym miejscu. Siostry Stillman, Mabel, Mitzy i Margo wykorzystały to dla własnych celów. W sezonie 2, trzy małpy którym wstrzykiwano krew Czarodziejek uzyskały ich magiczne umiejętności oraz Moc Trzech ale nigdy jej nie użyły.
 • Wszystkie cztery aktorki grające główne role miały zapisane w kontrakcie, że nie będą musiały wypowiadać zaklęcia Mocy Trzech zbyt często.
 • Zaklęcie Mocy Trzech zostało ostatni raz użyte w sezonie 7 odcinku Właśnie tak odchodzi magia (część 2)
 • W komiksowym 9 sezonie rada Starszych wykorzystała swoje magiczne umiejętności aby interweniować w celu zmiany Proroctwa Wiccańskiego, które dotyczyło pierwszego syna Piper - Wyatta. Zrobili to tak, że dwójka jej najmłodszych dzieci, Chris i Melinda zostali dwa razy błogosławieni, jak nawet posunęli się tak daleko aby Melinda otrzymała neutralne zdolności Ducha Światłości tak aby w przyszłości, trójka najstarszych dzieci Czarodziejek odziedziczyła bardziej potężniejszą formę Mocy Trzech i mogli czynić jeszcze większe dobro niż Czarodziejki. Ich ingerencja została anulowana przez Anioły Przeznaczenia. Aniołowie wtedy ujawnili, że dzieci Piper lub Phoebe otrzymają Moc Trzech w naturalnych okolicznościach bez ingerencji innych.
 • Inne telewizyjne produkcje z tematyką Mocy Trzech:
 • W serialu młodzieżowym "Czarodzieje z Waverly Place", rodzeństwo Russo -  Justin, Alex i Max - troje czarodziejów używają "Mocy Trzech" aby pokonywać wrogów. Jest to oczywiście ukłon w stronę Czarodziejek, ponieważ oba seriale łączy duże podobieństwo.
 • Podobny termin został użyty w filmie "Powrót do Halloweentown", gdzie trzech członków rodziny czarownic Cormwell (Marnie, Dylan i Gwen) korzystają ze swoich uprawnień, aby "zniszczyć" magiczny amulet stworzony przez trójkę ich przodków.
 • Określenie "Moc Trzech"zostało użyte jako inspiracja dla wielu tytułów odcinków serialu jak np: Moc Dwóch czy Moc Trzech Blondynek.
 • Finałowy odcinek komiksowego 9 sezonu nosi nazwę "Moc 300". Dodatkowo, Moc Trzech była również tytułem pierwszej książki z serii powieści Charmed co było adaptacją pilotażowego odcinka Właśnie tak przychodzi magia.

Zobacz Także

 • Moc Trzech/Przykłady